Remont pokrycia dachu 100-letniego budynku /OBIEKT ZABYTKOWY/

Wpisany do rejestru zabytków neorenesansowy budynek to dawny dwór rodziny Zabłockich. Przejęty przez władze pruskie za długi po odzyskaniu niepodległości należał do skarbu państwa.
Antoni Ludwiczak będąc posłem do sejmu II Rzeczypospolitej (1919-22), uzyskał go od władz polskich wraz z obszernym kilku hektarowym parkiem i wykupił go na rzecz Towarzystwa Czytelni Ludowych. Po dokonaniu remontów i adaptacjach w tym właśnie domu, założył pierwszy w Polsce Uniwersytet Ludowy.

Po wojnie w latach 1945-62 w budynku mieścił się szpital zakaźny a później internat szkoły pielęgniarskiej.
Obecnie kaplica Parafii Matki Zbawiciela w Gnieźnie.

W czasie okupacji park Uniwersytetu był miejscem egzekucji hitlerowskich. W listopadzie 1939 r. naziści zamordowali tam 24 osoby.

 

Inwestycja polegała na przeprowadzeniu prac remontowych w zakresie:

    • wymiany pokrycia dachowego na nowe z dachówki karpiówki

    • remont konstrukcji więźby dachowej

    • odrestaurowanie sztukaterii elementów dachowych (wole oczka, kaferki)

    • montaż okien, świetlików i klap oddymiających dachowych

    • impregnacja elementów drewnianych dachu

    • wymiana instalacji odgromowej

Prace prowadzono pod nadzorem konserwatorskim. Szczególny nacisk położono na przywrócenie pierwotnego stanu tej zabytkowej budowli. Wykorzystywano materiały odpowiadające projektowi budowlanemu, zatwierdzonego przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. Przy zaangażowaniu grona osób udało się uzyskać efekt odwzorowania pierwotnego stanu budynku, zachowując w miarę możliwości jego aspekty historyczne.