Papa termozgrzewalna, na co zwrócić uwagę podczas wyboru materiału.

Jaką papę najlepiej wybrać do pokrycia dachu, przedstawimy na przykładzie inwestycji, którą ostatnio realizowaliśmy.
Zgłosił się do nas przedsiębiorca z prośbą doradztwa i pomocy na swoim obiekcie. Dwa lata temu wykonano na hali magazynowo – produkcyjnej izolację termiczną w postaci styropianu i wierzchniego krycia papą termozgrzewalną. Technologia jak się by mogło wydawać jak najbardziej odpowiednia dla tego typu obiektu.
Niby wszystko było w jak najlepszym porządku. Papa 5,2 mm wierzchniego krycia, termozgrzewalna. Pojawiło się jedno ale…
Parametr, który dla każdego fachowca powinien być najistotniejszy czyli GIĘTKOŚĆ W NISKICH TEMPERATURACH w tym przypadku zszedł na dalszy plan, czego efektem po krótkim czasie, były pęknięcia papy, a co za tym idzie nieszczelność całego obiektu.
Poniżej przedstawiamy zdjęcia z oględzin przed przystąpieniem do prac.

Jak widać sprawa była dość poważna!!!
Po konsultacjach z naszym stałym dostawcą firmą SWISSPOR zaproponowaliśmy ponowne pokrycie obiektu papą termozgrzewalną o parametrach odpowiednich dla tego typu budynków.
Oczywiście GIĘTKOŚĆ W NISKICH TEMPERATURACH wynosiła – 20.

Papa termozgrzewalna – osnowa nośna
To ona stanowi „rusztowanie” dla warstw bitumicznych. Decyduje o wytrzymałości mechanicznej na rozciąganie lub przedarcie powłoki. Ze względu na użycie ognia w procesie zgrzewania przy tego rodzaju papach nie można wykorzystywać osnowy z tektury technicznej. Stosuje się materiały znacznie bardziej odporne na ogień, takie jak:

  • welon szklany – ma najczęściej gramaturę 60 g/m², jest mało rozciągliwy (około 2,5%) i dość łamliwy; nie podlega gniciu i ma stosunkowo niewielką wytrzymałość na rozrywanie; w porównaniu do pozostałych osnów jest dość tani,

  • tkanina szklana − zazwyczaj o gramaturze 200 g/m², jest mało rozciągliwa (około 2,5%), ale ma bardzo dużą wytrzymałość na rozrywanie, nawet do 1000 N/5 cm, dzięki czemu jest wyjątkowo stabilna wymiarowo,

  • kompozyt poliestrowo-szklany − ma różne właściwości w zależności od proporcji składników; zazwyczaj charakteryzuje się stosunkowo dużą wytrzymałością na rozrywane, ale niewielką rozciągliwością,

  • włóknina poliestrowa – odznacza się gramaturą od 140 do 250 g/m², jest bardzo rozciągliwa (do 65%), a zarazem wytrzymała na rozrywanie – nawet do 1000 N/5 cm.

Zachęcamy do zapoznania się z asortymentem pokryć papowych naszego partnera firmy SWISSPOR

https://www.swisspor.pl/hydroizolacja/swisspor-BIKUTOP/
https://www.swisspor.pl/hydroizolacja/swisspor-BIKUTOP-standard/